Ανακύκλωση

Εσπερινό Γυμνάσιο Λ.Τ. ΚΩ

Με πρωτοβουλία της Γ? τάξης Λυκείου του Εσπερινού Γυμνασίου Λ.Τ. ΚΩ στο Πυλί, οι μαθητές του σχολείου, ξεκίνησαν με ιδιαίτερη χαρά και αίσθημα ευθύνης, τον αγώνα συλλογής από πλαστικά καπάκια, που έχει ως αποτέλεσμα την συμβολή μας για την βοήθεια ατόμων με κινητικές δυσκολίες.

Στηρίζοντας τη δραστηριότητα αυτή, που ξεκίνησε από τη Θεσσαλονίκη, ευαισθητοποιηθήκαμε και εμείς σαν σχολική κοινότητα ακολουθώντας το παράδειγμα εκείνο μιας εταιρίας πλαστικών ειδών, που συλλέγοντας καπάκια, συμβάλει ταυτόχρονα στην ανακύκλωση για το καλό του περιβάλλοντος αλλά και τη στήριξη συνανθρώπων μας με κινητικά προβλήματα αγοράζοντας αναπηρικά καροτσάκια.

Διαβάζοντας αυτό το άρθρο διδαχτήκαμε ταπεινότητα και αλληλεγγύη, συναισθήματα που όλοι έχουμε μέσα μας, και μπορούμε να προσφέρουμε απλόχερα.

Ζητάμε λοιπόν την πολύτιμη βοήθειά σας.

Μαζέψτε όσα περισσότερα καπάκια μπορείτε.

Βοηθήστε έτσι με μια τόσο απλή κίνηση στην ανακύκλωση και στην απόκτηση ενός αναπηρικού καροτσιού, για κάποιον συνάνθρωπό μας που το έχει πραγματικά ανάγκη.

Θα μας βρείτε στο Εσπερινό Γυμνάσιο Λ.Τ. ΚΩ.

Σας ευχαριστούμε

Το 5-μελές συμβούλιο και ή Γ? τάξη του Εσπερινού.

Τηλέφωνα επικοινωνίας:

Βίλα Χαράλαμπος: 6986839671